Biblioteka po nowemu

Gminna Biblioteka w Gdowie, mimo że przez ostatnie dwa miesiące była nieczynna – tętniła życiem. Książki przechodziły z rąk do rąk, z półki na półkę, a pracownicy nie narzekali na brak zajęć, bowiem pod koniec kwietnia rozpoczęły się prace remontowe i przygotowania do przeprowadzki biblioteki. 

Gdy rozpoczynał się remont dyr. Elżbieta Matuszyk mówiła: – Lokalizacja nowej siedziby nie będzie diametralną zmianą, jednak z pewnością przypadnie do gustu czytelnikom, szczególnie tym w wieku senioralnym. Biblioteka przeniesie się na parter Centrum Kultury w Gdowie, więc wysokie schody nie będą uprzykrzały wizyt miłośnikom książek. 

Dziś, po dwóch miesiącach intensywnych prac, biblioteka w nowej odsłonie jest już prawie gotowa. Czas przymusowej przerwy wykorzystano w stu procentach: trwały prace remontowe oraz przenosiny księgozbiorów i materiałów bibliotecznych w nowe miejsce. – Przeprowadzka biblioteki to bardzo duże przedsięwzięcie. Jesteśmy wdzięczni wszystkim pracownikom Centrum Kultury za pomoc zarówno w przystosowaniu pomieszczeń jak i przenoszeniu księgozbioru liczącego ponad 20 tysięcy pozycji – mówi dyr. Matuszyk. – Sentyment do dawnej biblioteki zostanie u niejednego czytelnika, ale nie mieliśmy wyjścia. Co roku przybywa nam nowych książek. W dotychczasowych pomieszczeniach nie było już miejsca. No i najważniejsze: jesteśmy na parterze.

Biblioteka już wkrótce wznowi swoją działalność, nie później niż 1 lipca ponownie będzie dostępna dla mieszkańców naszej gminy. Jednak w związku z obowiązującym reżimem sanitarnym, nie będzie można z niej w pełni korzystać. W trosce o bezpieczeństwo czytelników i pracowników oraz zminimalizowanie ryzyka zakażenia się, zmienią się zasady korzystania z  księgozbioru. 

 Dyrektor Matuszyk wymienia najważniejsze z nich: – Starajmy się, by ten trudny czas przetrwać troszcząc się o zdrowie i bezpieczeństwo swoje i innych, dlatego wszyscy przy wejściu dezynfekujmy ręce, zachowujmy bezpieczny odstęp, a czas wizyty ograniczajmy do niezbędnego minimum. 

Na zakończenie, pełna nadziei, że wprowadzenie niezbędnych rygorów i obostrzeń pozwoli bibliotece bezpiecznie funkcjonować, a nowe miejsce sprawi radość czytelnikom, Elżbieta Matuszyk dodaje: – Już dziś serdecznie Państwa zapraszamy do naszej nowej siedziby, zarówno stałych czytelników, jak i tych, którzy będą chcieli dołączyć do tego grona. Mamy nadzieję, że nowe wnętrze na parterze, przyjazne zarówno dla najmłodszych, jak i najstarszych z pewnością zachęci do częstych odwiedzin.

Elżbieta Krawczyk

Udostępnij: