Czas walki z epidemią oraz przystosowanie działalności do nowych wytycznych jest trudne dla wszystkich instytucji kultury. Wykorzystano go na przeprowadzenie w budynku Centrum Kultury zmian, które od dawna były planowane, jednak brakowało wolnych chwil na ich realizację.
– Największym wyzwaniem była zmiana lokalizacji biblioteki, która z drugiego piętra „zeszła” na parter. Tam też przeniesiona została sala plastyczna, która teraz jest dwukrotnie większa. Z tych zmian z pewnością ucieszą się seniorzy, którzy często odwiedzają bibliotekę, oraz uczestniczą w zajęciach plastycznych w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Teraz z łatwością, bez barier będą mogli korzystać z zasobów kulturalnych. Drobne prace remontowe trwają również w pomieszczeniach wcześniej zajmowanych przez bibliotekę. W przygotowaniu jest też sala dziecięca. Zajęcia organizowane przez CK rozpoczną się wraz z nowym rokiem kulturalnym. Jeśli nałożone obostrzenia dotyczące ilości osób na mkw. się nie zmienią, większość z nich będzie odbywać się w sali widowiskowej oraz w hali sportowej, która z końcem maja wznowiła swoją działalność – mówi Wioleta Chmiela, dyrektor CK w Gdowie.
Działamy dalej mimo trudności
Konkurs wielkanocny online, konkurs plastyczny „Jan Paweł II – Podróże” online, laurka dla mamy i taty również częściowo online i 15 czerwca długo oczekiwane częściowe rozstrzygnięcie Przeglądu Artystycznego Młodzieży CK-art w nowym reżimie sanitarnym, ale w obecności laureatów. – Cieszymy się, że pomału wracamy do normalności, jednak wciąż jest dość trudno i są duże obawy, ponieważ pandemia trwa nadal – mówi dyr. Chmiela. – Przed nami realizacja projektu „Poznaj Magię Teatru” w ramach programu Kultura Dostępna, dofinansowanego ze środków pozostających w dyspozycji ministra kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, konkurs na artystyczny ogród roku 2020, wakacje dla dzieci, które planujemy organizować w plenerze. Pozostałe wydarzenia w naszym kalendarzu będą zmieniały swój charakter, tak aby mogły się odbywać zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Konkursy on-line organizowane przez Centrum Kultury w Gdowie wzbudzają u dzieci wiele radości, nie brak jest również zadowolonych rodziców, którzy przesyłają do nas miłe podziękowania. „Z serca bardzo dziękuję państwu za śliczny dyplomik dla córeczki Ani, prezenciki, przepiękne kubeczki” – napisała do nas pani Marzena Kicka. Otrzymaliśmy również fotografię uśmiechniętej Weroniki z dyplomami i nagrodami od pani Anny Serafin. Jest nam naprawdę bardzo miło i dziękujemy, że doceniacie naszą pracę.
W kwietniu rozstrzygnęliśmy Konkurs Wielkanocny. Ku naszemu zaskoczeniu w konkursie wzięło udział, aż 34 uczestników. W tym roku nietypowo prace wykonywane były indywidualnie, pod opieką rodziców w domach, a ich fotografie przesyłane mailem. Na tej podstawie jury wybrało te najlepsze i przyznało nagrody oraz wyróżnienia. W kategorii „Palma wielkanocna” pierwszą nagrodę zdobyła Natalia Gaudyn, drugie miejsce zajęła Oliwia Strojna, a trzecie Anna Nalepka. Najpiękniejszą pisankę wykonali Emilia i Milan Kuczko, drugie miejsce otrzymała Nikola Feliks, trzecie – Weronika Serafin. W kategorii „Kartka świąteczna” zwyciężyła Oliwia Strojna, drugą nagrodę otrzymała Anna Kicka, trzecie miejsce przypadło Annie Cagiel. W kolejnej kategorii oceniono baranka wielkanocnego; najlepsza okazała się Eliza Burek przed Aleksandrą Słodką i Dawidem Grabowskim. W tym roku po raz pierwszy wybrano również najciekawszą fotografię przedstawiającą pracę konkursową. Pierwsza nagroda ex aequo powędrowała do Nikoli Feliks oraz Emilii i Milana Kuczko, drugie miejsce zajęła Weronika Serafin, a trzecie Milena Wierzchowiec.
18 maja, w setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, pamięć o naszym Świętym pokazaliśmy w pracach artystycznych dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych. Jan Paweł II w niezwykły sposób realizował biblijne polecenie „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody”. Papież, który sam siebie nazywał pielgrzymem odbył 104 podróże zagraniczne, odwiedził ponad 130 krajów i ok. 900 miejscowości. Podróże apostolskie zajęły mu 588 dni. Właśnie podróże Papieża Polaka były tematem przewodnim konkursu plastycznego, nad którym honorowy patronat objął wójt Zbigniew Wojas. Celem konkursu było przede wszystkim przybliżenie młodemu pokoleniu postaci św. Jana Pawła II, ale też pielęgnowanie w naszych rodzinach pamięci o Ojcu Świętym, wspomnienie jego nauczania i pielgrzymowania do Polski i innych krajów.
Jury w składzie: Joanna Nalepa – artystka plastyk, Anna Suchoń – instruktor plastyki w Centrum Kultury w Gdowie postanowiło przyznać pierwszą nagrodę w kategorii osób dorosłych Annie Radomskiej. Wśród dzieci i młodzieży zwyciężyła Aleksandra Słodka przed Oliwią Strojną i Amelią Skórską.
W maju rozstrzygnięto również konkurs plastyczny zatytułowany „Laurka dla mojej mamy, laurka dla mojego taty”. Pomysł bardzo się spodobał. Do Centrum Kultury wpłynęło 38 laurek z życzeniami. Jury miało trudny wybór, ponieważ każda z nich była wyjątkowa, bo stworzona z miłości. Po długiej naradzie pierwsze miejsce przyznano Poli Kucharskiej, drugie Mai Daniel, a trzecie Natalii Kupisz. Nagrody w tym konkursie dzieci zdobywały dla swoich rodziców z okazji ich święta.
Ponieważ pandemia wstrzymała Przegląd Artystyczny Młodzieży CK-art. tuż przed jego rozpoczęciem postanowiliśmy podzielić go na kilka etapów, które w miarę możliwości będziemy realizować. W pierwszym rozstrzygnęliśmy kategorię: literatura, plastyka, fotografia. W pracach jury brali udział: pani Joanna Nalepa – plastyk, polonistka z UP Kraków oraz pani Anna Suchoń – instruktor plastyki z CK w Gdowie. Po obejrzeniu i ocenie 52 prac plastycznych i 28 fotografii, przeczytaniu 16 prac literackich, w kategorii szkoły podstawowe: klasy VII, VIII oraz szkoły średnie, jury postanowiło przyznać nagrody oraz wyróżnienia:
Uroczyste rozdanie nagród odbyło się 15 czerwca w Centrum Kultury w Gdowie, ze względu na ograniczenia zaproszono na nie tylko laureatów. Nagrody oraz statuetki CK-art. młodym artystą wspólnie wręczyli: wójt gminy Gdów – Zbigniew Wojas, który patronował temu wydarzeniu oraz dyrektor Centrum Kultury – Wioleta Chmiela.
(W.CH.)
Laureaci CK-art 2020
FOTOGRAFIA
I miejsce i statuetka CK-art: Zofia Francuz za cykl zdjęć pt. „Struna Światła” – zgłoszenie indywidualne.
II miejsce: Kamil Łyduch za cykl „Miesiąc Fotografii” – zgłoszenie indywidualne.
III miejsce: Filip Kwiecień za zdjęcie „Nowoczesna Samotność” – II LO im. Orła Białego w Bochni.
PLASTYKA
RYSUNEK
I miejsce i statuetka Ck-art: Radochna Łojek – ZS im. Ojca św. Jana Pawła II w Niepołomicach.
II miejsce: Julia Dąbroś – Społeczna SP im. Lady Sue Ryder w Niepołomicach.
III miejsce: Ida Kocot – Społeczna SP w Niepołomicach.
MALARSTWO
I miejsce i statuetka CK-art: Magdalena Kuś – ZS im. Ojca św. Jana Pawła II w Niepołomicach.
II miejsce: Aleksandra Borek – zgłoszenie indywidualne.
III miejsce: Dagmara Wąs i Szymon Donatowicz – Społeczna SP im. Lady Sue Ryder w Niepołomicach.
ILUSTRACJA
I miejsce i statuetka CK-art: Maja Przybylska
II miejsce: Olga Patraj
III miejsce: Wiktoria Czyżewska wszyscy ze Społecznej SP im. Lady Sue Ryder w Niepołomicach.
LITERATURA
POEZJA
II miejsce: Filip Kwiecień za utwory: „Droga”, „Zamknijcie mnie w psychiatryku”– II LO im. Orła Białego w Bochni.
PROZA
II miejsce ex aeqo: Karolina Wróblewska za opowiadanie „Sektor 38”– Społeczna Szkoła Podstawowa im. Lady Sue Ryder w Niepołomicach; Radochna Łojek za opowiadanie „Wybór” – ZS im. Ojca św. Jana Pawła II w Niepołomicach.
III miejsce: Julia Gieras za opowiadanie „Żółte oczy” – Społeczna SP im. Lady Sue Ryder w Niepołomicach.
DRAMAT
I miejsce i statuetka CK-art: Lena Michalska za utwór „Człowiek Papuga” – Społeczna SP im. Lady Sue Ryder w Niepołomicach.