Zastąpiły św. Mikołaja

To był trudny rok dla wszystkich. W każdej dziedzinie życia pandemia odcisnęła swój ślad, również i nasze organizacje musiały się zmierzyć z nową rzeczywistością. Zakaz organizowania wydarzeń i spotkań przełożył się na trudności w działaniu także naszych kół gospodyń. Nie odbyła się w tym roku majówka, Festiwal Podpłomyka, czy też tradycyjny przedświąteczny kiermasz.

Ale to nie przeszkodziło naszym paniom w działaniu, bo przy dobrych chęciach i gorących sercach możliwa była organizacja akcji społecznych, które trafiały tam, gdzie była potrzeba chwili. Tak było wiosną, podczas pierwszego lockdownu, gdy gminne KGW z wielkim zaangażowaniem wsparły krakowskie szpitale i włączyły się w akcję szycia maseczek. Teraz, w przedświątecznym czasie, panie postanowiły wspomóc dobrym słowem i słodkim upominkiem starszych i samotnych mieszkańców w swoich miejscowościach.

Pomysł był prosty, ale wymagał nie lada zaangażowania. W każdym z 23 kół gospodyń, które przyłączyły się do społecznej akcji, przygotowania rozpoczęły się długo przed 6 grudnia (data nieprzypadkowo zbiegła się z tradycyjnym oczekiwaniem na przybycie Świętego Mikołaja). W Gdowie pierniczki panie piekły już dwa tygodnie wcześniej, a ciasta, ciasteczka i stroiki przygotowywane były w domach, czasami w remizach. Dzięki wsparciu wójta gminy Gdów łącznie udało się przygotować ponad 160 paczek, które w weekend, 5 i 6 grudnia, zostały dostarczone mieszkańcom. Czasami zawieszone na furtce, podane w drzwiach, by było bezpiecznie. Ale mimo obowiązku społecznego dystansu zawsze znalazła się możliwość przekazania ciepłych słów i życzeń, które były świadectwem, że się pamięta o tych, dla których ten świąteczny czas jest szczególnie trudny.

– Warto było pójść, aby usłyszeć tyle ciepłych słów – napisały w relacji z akcji gospodynie z koła w Wiatowicach. Bo to właśnie tak jest, że dobro wraca…Tego jednak w naszej gminie nikomu, na szczęście, nie trzeba tłumaczyć.

W akcji mikołajowego wsparcia osób starszych i samotnych wzięły udział KGW z: Bilczyc, Cichawy, Czyżowa, Falkowic, Gdowa, Huciska, Klęczany, Krakuszowic, Kunic, Książnic, Liplasu, Marszowic, Niegowici, Niewiarowa, Nieznanowic, Niżowej, Pierzchowa, Stryszowej, Szczytnik, Wiatowic, Wieńca, Winiar i Zborczyc.

Edyta Trojańska-Urbanik

Udostępnij: