Młodzi zdolni, czyli laureaci CK-art

Trzynasta edycja Przeglądu Artystycznego Młodzieży CK-art 2022 już za nami. Pomimo pandemii i wojennych zawirowań uczestnicy dopisali. Podobnie jak w roku ubiegłym uczestnicy nie występowali na scenie, lecz nadsyłali nagrania wykonywanych utworów czy tańca. Najlepszych zobaczymy jednak na koncercie galowym, który zaplanowano na 11 kwietnia o godz. 17 w Centrum Kultury w Gdowie. Wówczas też odbiorą nagrody. Mogą się nimi już pochwalić inni uczestnicy CK-artu, laureaci w dziedzinie literatury, plastyki i fotografii.

1 kwietnia w sali widowiskowej Centrum Kultury wręczono im dyplomy, nagrody oraz statuetki. W imieniu gospodarza gminy gratulacje młodym literatom i plastykom złożył jego zastępca Grzegorz Piętak oraz dyrektor Centrum Kultury Wioleta Chmiela. Statuetki XIII CK-art trafiły do Nadii Kijas (proza), Oliwii Rojewskiej (poezja), Zofii Lynch (malarstwo i grafika) oraz Natalii Donatowicz (za całokształt). Podczas uroczystej gali zaprezentowano nagrodzone prace oraz odczytano wiersz Liliany Chanek. Wystawę prac uczestników artystycznego współzawodnictwa można oglądać w sali widowiskowej Centrum Kultury w Gdowie.

W kategorii literatura wzięło udział 21 uczestników. Do oceny wpłynęło 36 prac, z których wiele nadesłała Społeczna Szkoła Podstawowa im. Lady Sue Ryder z Niepołomic. Jury – Joanna Nalepa i Barbara Rotter-Stankiewicz najwyżej oceniło prozę Nadii Kijas (I m.), Anny Nawrot i Weroniki Duraczyńskiej (II m.) oraz Ady Włodarczak i Wiktorii Brak (III m.) Najlepsze wiersze nadesłały: Oliwia Rojewska (I m.), Emilia Kowalska (II m.), Milena Nowak, Liliana Chanek (III m.). Wyróżnienie otrzymała Zofia Mazur.

– Gratuluję młodym autorom pasji i odwagi tworzenia. Wszystkie prace nadesłane na konkurs świadczą o dużej wrażliwości na drugiego człowieka, przyrodę i rzeczywistość. Wasze refleksje są cenne i są dowodem na to, że sztuka jest tą działalnością, która pomaga mierzyć się zarówno ze swoimi problemami jak i światem, który nas otacza – mówi Joanna Nalepa.

W kategorii plastyka wzięły udział 34 osoby, które przygotowały 92 prace, a w kategorii fotografia 55 zdjęć zostało nadesłanych przez 15 uczestników. Prace oceniali: Anna Suchoń, Joanna Nalepa i Piotr Sionko. – Tegoroczne prace plastyczne i fotograficzne są barwne, lekkie, pełne fantazji. Być może właśnie tak odreagowuje młodzież to co się dzieje wokół. Niektóre niosą mocny przekaz formy i koloru. Zachęcam do tworzenia takich właśnie prac, które odnoszą się do otaczającego nas świata, do rzeczywistości, pozwalają nam ją „przetrawić”, opowiedzieć, oraz do studiowania rzeczy, człowieka czy przyrody – mówi Anna Suchoń.

Laureatkami w kategorii malarstwo zostały: Zofia Lynch, Ada Włodarczak (II m.) Dominika Kuźmicz i Natalia Donatowicz (III m). Wyróżnienia otrzymali: Paulina Końska, Wiktoria Brak, Kamil Pawłowski, Mateusz Kaczor. Natalia Donatowicz – obok Mileny Trzepli i wyróżnionych Anny Liszkiewicz, Dominiki Marszałek, Roksany Kurzei, Marioli Grzegorzak i Jana Potaczka – zdobyła też nagrody w dziedzinie rysunku i grafiki.

Najlepszymi fotografami okazali się Mateusz Rębacz (II m.), Karol Wojtal i Aleksandra Flis (III m.). Wyróżnienia otrzymali: Bartek Kochan i Roksana Chmiela.

W przeglądzie wzięli też udział wokaliści, muzycy i tancerze. Po wysłuchaniu nagrań jurorzy – Elżbieta Gawryszewska i Janusz Gajec przyznali następujące nagrody oraz wyróżnienia: w kategorii solistów 9 –12 lat: I miejsce Sandra Kiełtyka i Julia Wyszyńska, II m. Blanka Nowak, III m. Julita Woźniak i Laura Mruk, wyróżnienia: Anna Nawrot, Laura Trychta, Zofia Policht. W grupie starszej zwyciężyły i zasłużyły na statuetkę: Wiktoria Kasprzyk i Karolina Januszewska, za którymi uplasowały się Zuzanna Mika i Dominika Kuźmicz. Na miejscu III znalazła się Paulina Stępień. Wyróżnienia otrzymały: Wiktoria Kaletka, Julia Jarząbek, Nadia Hyży. Wśród solistów powyżej 16 lat I miejsce i statuetkę CK-art przyznano Alicji Nowak i Alanowi Michalikowi, II m. – Julii Świerkosz i Zuzannie Węglarz, III m. – Lenie Kowalskiej i Gabrieli Murzyn, a wyróżnienie Oliwii Kwiecień.

RYKOSZET


Mówią mi, że niszczę
Odbieram to, co najdroższe
Jestem powodem ich rozpaczy
I wielu wylanych łez,
Przeklinają moje istnienie
Pragnąc, by mnie nigdy nie spotkali,
Śnią o moim zniknięciu,
Patrzą na mnie jak bym była winna
Dobrze jednak wiedzą, że Wojna 
To ludzki wynalazek.

Zofia Mazur, l. 15
Niepołomice, Społeczna Szkoła
im. Lady Sue Ryder

Za taniec solowy I miejscem i statuetką nagrodzono Aleksandrę Suwarę, II miejsce zdobyła Aleksandra Dudzińska, a III Anna Bobowski. Najlepsze taneczne duety to: Natalia Gaczoł i Zuzanna Pakieła (I m. i statuetka), II m. Dua Lipa Dance, III m. Oliwia Sochacka, Nadia Świeczka, wyróżnienie: Maria Fasuga, Julia Szulc. Za taniec zespołowy I miejsce i statuetkę otrzymał Dance&Fun 2, II m. – Cheerleaders Dobczyce i Sztos, III m. – Zespół Reprezentacyjny Dobczyce i Flow, a wyróżnienie Another Level, Basic Sztos, Reakcja Junior. Młodych tancerzy oceniały: Anna Simsak-Godula, Yuliia Komenotrus oraz Wioletta Sala.

XIII Przegląd Artystyczny Młodzieży, organizowany przez Centrum Kultury przy współudziale U.G. Gdów, odbywał się pod patronatem honorowym wójta Zbigniewa Wojasa. Patronat medialny sprawował „Dziennik Polski” oraz portal dla mieszkańców Gdowa i okolic „Mój Gdów” (www.mojgdow.pl).

(M.J.-B, BARS)

Udostępnij: