Sportowego ducha w Gdowie nie brakuje

Sport to nie tylko ruch, to kształtowanie charakteru, nauka wytrwałości w dążeniu do celu i skutecznego stawiania czoła porażkom.

O tym jak ważna jest codzienna aktywność fizyczna powiedziano i napisano wiele. Szczególnie dla dzieci i młodzieży powinna być nieodzownym elementem, tak aby młody człowiek rozwijał się zarówno intelektualnie jak i fizycznie. Nie od dziś wiadomo, iż szkolne zajęcia z wychowania fizycznego, pomimo wielu starań wuefistów, są niejednokrotnie omijane przez uczniów, a o nadużywaniu zwolnień z WF-u słyszymy zarówno od nauczycieli jak i lekarzy. Dlatego tak istotne są działania klubów sportowych, które w różnych dyscyplinach mobilizują do aktywności nasze dzieciaki i młodzież, szkolą i stwarzają warunki do osiągnięcia sportowych sukcesów. O tym, że nasza gmina jest usportowiona, nie trzeba nikogo szczególnie przekonywać, mimo to niewielu mieszkańców ma świadomość, jak wiele w tej dziedzinie zawdzięczamy działającym w tym obszarze organizacjom. 

Niewątpliwą pomoc stanowią też środki finansowe przeznaczane przez gdowski samorząd, który rokrocznie, w ramach konkursu ofert, wspiera działalność służącą upowszechnianiu dostępu do zajęć sportowych. W tym roku gminna pula na sport to ponad 206 tys. zł. I choć są one niezbędne w planowaniu przez kluby całorocznych działań, to i tak muszą być wsparte zaangażowaniem i społeczną pracą wielu zapaleńców, trenerów i sportowych pasjonatów. 

Z wszystkich rzeczy nieważnych piłka nożna jest najważniejsza… 

Najpopularniejsza dyscyplina sportu również i u nas ma najliczniejszą reprezentację. W największej szkółce piłkarskiej prowadzonej przez LKS Gdovia Gdów na co dzień trenuje blisko 200 młodych zawodników, a od zeszłego roku do tej mocno męskiej dyscypliny dołączyła również żeńska drużyna. Młoda Gdovia wykorzystuje tereny sportowe przy dawnym gimnazjum, korzystając z hali sportowej, boiska Orlik i boiska trawiastego, gdzie zamontowano ostatnio oświetlenie. Oprócz treningów i zawodów klub jest organizatorem letnich obozów sportowych, jak również wyjazdów na międzynarodowe turnieje piłkarskie.

Ofertę dla młodych adeptów futbolu ma też niegowicki LKS Zieloni Niegowić, prowadzący 6 drużyn dziecięcych i młodzieżowych, a obydwa kluby regularnie organizują, jak również uczestniczą w rozgrywkach PZPN i turniejach.

Klub Zieloni na co dzień wykorzystuje własne boisko, ale również Orlika przy dawnym gimnazjum. Szkołę Futbolu dla 30 młodych zawodników prowadzi również LKS Raba Książnice, a wszystkie trzy kluby mają również drużyny seniorskie, podobnie jak niewielki Gryf Wiatowice.

Ping-pong to oprócz wysiłku pojedynek intelektu…

Tenis stołowy, choć nie tak popularny jak piłka nożna, w naszej gminie ma szczególnie mocną reprezentację i niemałe sukcesy. Od wielu już lat z powodzeniem promuje tę dyscyplinę Uczniowski Klub Sportowy Rokicie Szczytniki, trenując zarówno u siebie, jak i na sali gimnastycznej w Pierzchowie. Od trzech lat dołączył do niego UKS Gryf Gdów prowadzący zajęcia w gdowskiej hali. W krótkim czasie pingpongiści Gryfa zdobyli szereg nagród na zawodach ogólnopolskich, reprezentacyjna drużyna uplasowała się w III Lidze, a klub z powodzeniem zorganizował cykl turniejów Cztery Pory Roku, w którym udział wzięło kilkuset zawodników. Czy będziemy tenisowym zagłębiem sportowym pokaże czas, z pewnością jednak potencjał w młodych zawodnikach jak ich trenerach jest obiecujący.

Sztuki walki: samoobrona, koordynacja, wytrzymałość i mocny charakter

Sztuki walki to dyscyplina chętnie wybierana przez młodych ludzi, ale też wymagając wiele zaangażowania. Wielicko-Gdowska Szkoła Walki PRIME prowadzona przez Mateusza Dylawerskiego, zdobywcę tytułu Najlepszy Trener Roku w naszej gminie jak i plebiscytu Asy Małopolski, ma na koncie szereg spektakularnych sukcesów i medali przywiezionych z turniejów ogólnopolskich i międzynarodowych. Niemałe grono liczy również gdowska sekcja niepołomickiej Akademii Karate Tradycyjnego, której młodzi wychowankowie regularnie uczestniczą w zawodach i turniejach. Najmłodszą, bo powstałą w ubiegłym roku grupę w dziedzinie sztuk walk reprezentuje Klub Sportów Walki Baca K-1 prowadzony przez Rafała Bacę Szaflarskiego, kickboksera, trenera sztuk walk. Zajęcia odbywają się na sali gdowskiego Zespołu Szkół.

Tu liczy się zespół, niczego nie wygrasz sam…

Ciesząca się ogromną popularnością piłka siatkowa ma w naszej gminie nową reprezentację. Do Uczniowskiego Klubu Sportowego działającego przy Zespole Szkół w Gdowie, kierowanego od lat przez Piotra Filę dołączył Klub Radwan Sport prowadzący zajęcia z siatkówki w Gminnej Hali Sportowej. Czy ambitny plan treningowy ze świetną obsadą trenerską siatkarek Karoliny Radwan i Katarzyny Mróz stworzy w naszej gminie mocną reprezentację – przekonamy się za jakiś czas. Z pewnością warto im kibicować, bo warunki do uprawiania tej dyscypliny w naszej hali są wyjątkowo korzystne.

Trzeba też wspomnieć o najnowszym projekcie zajęć z łucznictwa prowadzonych na hali sportowej przez olimpijczyka Krzysztofa Włosika, czy wciąż aktywnej grupie biegowej Gdów Proud Runners. Jak widać gdowski sport ma różnorodne oblicze, ale w każdej z dyscyplin potrzebni są trenerzy, którzy potrafią zarażać pasją do swojej dyscypliny. Tych nam nie brakuje i choć każdy z klubów boryka się z większymi bądź mniejszymi kłopotami, najczęściej finansowymi, a pieniędzy z samorządowej puli nigdy nie ma tyle ile potrzeb, to śmiało można powiedzieć, że sportowego ducha naszym mieszkańcom nie brakuje, a najmłodsi, jeśli tylko zechcą, mogą z powodzeniem rozwijać swoje pasje.

(E.T.)

Udostępnij: