Festiwal Piosenek Andrzeja Zielińskiego w Gdowie to wydarzenie, podczas którego dzieci, młodzież oraz dorośli prezentują twórczość polskiego wokalisty, instrumentalisty, kompozytora i aranżera – Andrzeja Zielińskiego, założyciela zespołu „Skaldowie”. Podczas eliminacji wykonawcy śpiewają jeden utwór tego autora i jeden z dowolnie wybrany. Szczególnie preferowane są nowatorskie aranżacje.
Na tegoroczną, dziewiątą edycję festiwalu wpłynęło 17 zgłoszeń z całej Polski; najwięcej było solistów i solistek, ale również trio i zespół – łącznie 28 uczestników.
Ze względu na sytuację epidemiczną konkurs po raz pierwszy został zorganizowany w formie on-line. Dotychczas spotykaliśmy się na finale w Centrum Kultury, gdzie mogliśmy na żywo podziwiać występy uczestników. Ale forma on-line przyniosła też korzyści, bowiem zgłosili się uczestnicy z różnych miejscowości w Polsce, nawet tych bardzo odległych m.in. z Bydgoszczy, czy Raszyna. Były również zgłoszenia z sąsiedztwa – Bochni, okolic Brzeska, Dobczyc, Raciechowic, Wieliczki. Gminę Gdów reprezentowali uczestnicy z Liplasu oraz Książnic. Pojawiły się również nowe utwory, dotychczas nie prezentowane na festiwalu, co również bardzo cieszy. Rozpiętość wiekowa uczestników była dość duża: najmłodsza artystka miała 8, a najstarsza 65 lat. W tym roku zwycięzców wybrał sam Andrzej Zieliński.
W kat. klas I-III – i miejsce: 9-letnia Zuzanna Nizioł z Jadownik za „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”. W kat. klas IV-VI – i miejsce: 10-letnia Małgorzata Manthey z Bydgoszczy za piosenkę „Czarodzieje”, II miejsce: 10-letnia Marcelina Gocoł z Niepołomic za „Pójdę do nieba”. W kat szkoły średnie i dorośli – i miejsce: Piotr Skóra z Dobczyc za „Nie widzę ciebie w swych marzeniach” oraz zespół „Włóczykije” za „Śpiewam, bo muszę” (Fundacja Wspierania Talentów Dzieci, Młodzieży i Dorosłych „Włóczykije” w Kozach), II miejsce: Karina Skwarczyńska za piosenkę „Po górach po chmurach” z fundacji „Włóczykije” oraz zespół Młode Talenty z Bochni, III miejsce: Grażyna Troniarz (Centrum Kultury Raszyn). W tej kategorii wybrano również laureatkę Grand Prix. Jest nią 15-letnia Oliwia Żarnowska z Krakowa (Centrum Kultury Podgórza – Klub Wola Duchacka), która śpiewała piosenkę „Nie widzę ciebie w swych marzeniach”. I to właśnie Oliwia otrzymała nagrodę specjalną, udział wspólnie z Andrzejem Zielińskim w audycji słowno-muzycznej Radia Kraków. Audycję można było usłyszeć 29 listopada w Magazynie Familijnym, rozmowę prowadziła Wioletta Gawlik. O historii festiwalu opowiadał wójt Zbigniew Wojas, a o tegorocznej edycji Andrzej Zieliński i Oliwia. Nie zabrakło również piosenki w wykonaniu zwyciężczyni.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy z autografem Andrzeja Zielińskiego oraz drobne upominki, a laureaci nagrody – statuetki z króliczkiem. Mamy nadzieję, że na przyszłorocznym, dziesiątym festiwalu wystąpią laureaci z poprzednich edycji i oczywiście zwycięzca z edycji jubileuszowej.
Poznajmy Oliwię Żarnowską
– Czy to był Twój debiut w Festiwalu Piosenek Andrzeja Zielińskiego? Dlaczego wybrałaś akurat piosenkę „Nie widzę Ciebie w swych marzeniach” ?
– Na udział w gdowskim festiwalu zdecydowałam się po raz pierwszy. Pomysł na wybór piosenki ,,Nie widzę ciebie w swych marzeniach” podsunęła mi pani Grażyna Nazarko, która jest moim instruktorem wokalnym. Zainspirowała mnie jej treść oraz poziom trudności oryginalnego wykonania. Jednocześnie miałam możliwość własnej interpretacji.
– Twoja przyszłość to śpiewanie?
– Ze śpiewem i muzyką związana jestem od szkoły podstawowej. Brałam udział w wielu konkursach i festiwalach począwszy od patriotycznych, polskich i obcojęzycznych piosenek, a na konkursach kolęd kończąc. Od czterech lat uczęszczam na lekcje śpiewu do Klubu Wola Duchacka (przy Centrum Kultury Podgórza w Krakowie). Początkowo moją jedyną pasją był taniec, jednak gdy odkryłam, jak mogę rozwijać swoje umiejętności wokalne – to właśnie śpiew stał się moim numerem jeden. Prowadząca mnie pani Grażyna Nazarko zawsze wybiera trudne i ambitne utwory, które przygotowujemy, a ja cieszę się, że mogę doskonalić swój warsztat wokalny.
– Jakiej muzyki lubisz słuchać, w jakim repertuarze czujesz się najlepiej?
– Piosenki, których słucham to najczęściej te, których chciałabym się sama nauczyć śpiewać. Są to zarówno polsko jak też anglojęzyczne utwory, których nie da się zakwalifikować do jednego rodzaju muzyki. Dzięki mojej pani instruktor nauczyłam się być otwartą na różnorodność gatunkową. Ważne jest dla mnie, aby piosenka opowiadała swoją własną historię i abym była w stanie oddać to śpiewając.
– Jakie masz wrażenia po spotkaniu z panem Andrzejem Zielińskim i wizycie w krakowskim radiu? Czy taka nagroda może zachęcać młodych uczestników?
– Spotkanie z panem Andrzejem Zielińskim i wspólny wywiad w Radiu Kraków był dla mnie ogromnym zaszczytem, radością i wyróżnieniem. Wciąż jeszcze nie dowierzam, że miałam możliwość poznania osobiście pana Andrzeja. Było to dla mnie wspaniałe przeżycie, które pozostawi piękne wspomnienia. Nagroda w formie wywiadu jest bardzo motywująca i myślę, że dla wielu młodych osób próbujących swych sił w tym festiwalu w następnych latach, będzie na pewno dodatkowym wyróżnieniem.
Rozmawiała: Wioleta Chmiela