Na gdowskich plantach zobaczyć można plenerową wystawę „Tradycyjnie nowoczesne – prezentacja dorobku Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Gdów”. Organizatorem ekspozycji jest gdowskie Centrum Kultury. Wystawę będzie można oglądać do końca wakacji.
Na wernisaż, w upalne popołudnie 22 czerwca przybyły m.in. bohaterki dnia, panie z Kół Gospodyń Wiejskich działających w gminie, serdecznie powitane przez wójta Zbigniewa Wojasa. Do obejrzenia ekspozycji zachęcała też dyr. Centrum Kultury w Gdowie Wioleta Chmiela.
Co jest w tej wystawie najlepsze? Zdaniem pań z KGW w Gdowie, które bez trudu odnalazły się na archiwalnych zdjęciach to, że budzi wspomnienia dawnych lat. Ale ważne jest także, że pokazuje ona dorobek kobiecej organizacji. Na co dzień widać jego fragmenty – tu dzieła kulinarne, tam występy artystyczne, ówdzie – warsztaty sztuki ludowej. Wystawa daje pojęcie o całokształcie działalności w ciągu dziesięcioleci. Podkreślały to zarówno panie z KGW z Zagórzan (które przygotowały też poczęstunek na wernisaż), jak i wyjątkowo zasłużona dla gminnych KGW seniorka – Maria Mleczko z Niegowici.
Na 20 tablicach można zobaczyć około 200 powiększonych zdjęć, prezentujących panie podczas różnych wydarzeń oraz ich prace, m.in. hafty, drewniane laleczki czy decoupage. Wystawę podzielono na części tematycznie, ze względu na dorobek i działalność kół. Można się z niej dowiedzieć bardzo wiele o przeszłości i teraźniejszości kobiecych organizacji w gminie. Do poszczególnych działów dodano obszerne informacje m.in.: o działających grupach śpiewaczych, konkursach urządzanych dla KGW lata temu, działalności charytatywnej, społecznej czy artystycznej, a także o gotowaniu i o tym, co robią panie w wolnych chwilach. Większość zdjęć pochodzi z kronik prowadzonych przez koła. Najstarsze, z początku XX wieku, przedstawia gospodynie z Krakuszowic.
Najwięcej archiwalnych fotografii zrobiono podczas dożynek. Tu już na pierwszy rzut oka widać różnice – na starych zdjęciach podziwiamy panie jadące na wozie ciągniętym przez konie, na współczesnych – za siłę pociągową służy traktor.
Aby zaprezentować stroje regionalne, zaproszono panie na sesję fotograficzną do Centrum Kultury. Dzięki temu możemy podziwiać misternie wykonane hafty na gorsetach poszczególnych KGW (a każde ma inny wzór).
Chociaż zakres prezentacji obejmuje kilkadziesiąt lat, nie jest ona wystawą sensu stricto historyczną, lecz tematyczną. A temat to szeroki, bo Koła Gospodyń Wiejskich działają aż w 26 na 29 sołectw gminy Gdów.
Są to: Bilczyce, Cichawa, Czyżów, Fałkowice, Gdów, Hucisko, Klęczana, Krakuszowice, Książnice, Kunice, Liplas, Marszowice, Niegowić, Niewiarów, Nieznanowice, Niżowa, Pierzchów, Podolany, Stryszowa, Szczytniki, Wiatowice, Wieniec, Winiary, Zagórzany, Zborczyce oraz Zręczyce. Panie z Zalesian dołączyły do swych koleżanek z Zagórzan. Pierwsze KGW powstały na terenie gminy z końcem lat pięćdziesiątych; najstarsze są istniejące od roku 1957 kobiece organizacje w Książnicach i Winiarach.
Wystawę będzie można oglądać na gdowskich plantach przez całe wakacje. Mamy nadzieję, że zainteresuje ona nie tylko mieszkańców naszej społeczności, ale także turystów przyjeżdżających wypoczywać nad Rabą.
(B.R.S, I.W)