Hucisko to niewielka wieś, z którą wiąże się moc opowieści. Z miejscowością są związani czołowi reprezentanci polskiej kultury i sztuki XX w., którzy przed laty zamienili ją w swoistą kolonię artystyczną. Mieszkańcy żyją „w cieniu krzesła” – wizytówką Huciska jest bowiem gigantyczny „Pomnik Krzesła”, stojący przed domem światowej sławy reżysera, twórcy i teoretyka teatru, malarza Tadeusza Kantora i jego żony, malarki i aktorki Marii Stangret.
W otoczonym parkiem zabytkowym dworze Lipowskich bywało wielu przedstawicieli sztuk wszelakich, a nawet nakręcono kilka filmów. Niewielu wie, że w Hucisku mieszkał także Kazimierz Mikulski – malarz nazywany czołowym polskim surrealistą, twórca rysunkowej postaci Ferdynanda Wspaniałego, scenograf i wieloletni kierownik artystyczny krakowskiego Teatru Lalki i Maski „Groteska”. W domu należącym niegdyś do artysty, swoją siedzibę ma obecnie Fundacja Plenerownia, która razem z mieszkańcami opracowała ścieżkę kulturową, prezentującą najciekawsze wątki zapisane w lokalnej czasoprzestrzeni.
Spacer będzie okazją do poznania postaci słynnych twórców oraz odkrywania ciekawostek związanych z różnymi dziedzinami sztuki. To nie wszystko. Ścieżka poprowadzi m.in. przez teren dawnego dworu, przypominając o fenomenie tego miejsca, które jest niezwykłym w Polsce przykładem ciągłości historii. Przez ponad 200 lat posiadłość stanowiła własność kolejnych pokoleń jednej rodziny – baronów Lipowskich przybyłych w XVIII w. z Moraw, którzy przetrwali tu okres II wojny światowej i uniknęli nacjonalizacji w Polsce Ludowej. W trakcie wędrówki będzie można poznać także nieznane karty z herstorii, czyli historii kobiet – zagadnienia, które cieszy się w ostatnim czasie dużym zainteresowaniem (wystarczy wspomnieć o trwającym właśnie miesiącu Krakowianek). Szczególną bohaterką opowieści o Hucisku stała się bowiem Izabela Lipowska, fotografka – amatorka, malarka i innowatorka. Po drodze będzie mowa także o innych kreatywnych kobietach związanych z Huciskiem, w tym o paniach z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich. Spacerowicze będą mieli okazję przekonać się, że Hucisko ma po prostu … szczęście do ludzi oraz fantastyczną przyrodę. Trasa prowadzi częściowo przez las, po wzniesieniach, zapewniając doznania nie tylko dla ducha, ale i dla ciała. Oficjalne otwarcie ścieżki zaplanowano na dzień 15 kwietnia. Organizatorzy zaplanowali w tym terminie szereg atrakcji, które będą czekały na szlaku, m.in. będzie można zwiedzić Dom Kantora oraz istniejący od niedawna Ogród Sztuki, prowadzony przez artystkę Aleksandrę Rudzką-Miazgę. Wydarzenie będzie okazją do zapoznania się z innymi ciekawymi miejscami w gminie Gdów i okolicy, gdzie trwają prace nad utworzeniem nowego ekomuzeum (więcej o idei na stronie www.ekomuz.pl). Zapraszamy na mikro wyprawę do Huciska.
Katarzyna Zarzycka