W jesienne wieczory miło wrócić do beztroskich wakacyjnych dni, pełnych w gminie Gdów wydarzeń kulturalnych, sportowych i edukacyjnych. Kapryśna pogoda nie rozpieszczała organizatorów imprez, na szczęście mieszkańcy i goście dopisali, a wszystkie zaplanowane spotkania udało się przeprowadzić do końca.
Lato powitano Festiwalem Baniek i Kolorów na gdowskim Zarabiu. W Strefie Rekreacji zorganizowano m.in. turnieje siatkówki plażowej i Wakacyjną Ligę Tenisa. W pierwszym zwyciężyli Mirosław Polak i Jakub Polak, a w drugim najlepszym okazał się Przemysław Gawlik. Chętnych do gry w badmintona także nie brakowało. Najlepszym w piłkarskich konkurencjach okazał się Wiktor Gąska, zwycięzca wakacyjnego Turbokozaka, choć brawa należą się także 6-letniemu Maciejowi, najmłodszemu uczestnikowi. Dużą popularnością cieszyło się wydarzenie zorganizowane już po raz trzeci pn. „Popołudnie z psiakiem”. Na gdowskie Zarabie przybyło wielu miłośników zwierząt, którzy wspólnie ze swoimi pupilami bawili się, rywalizowali w zawodach, wspierali schronisko i pomagali w adopcji zwierząt.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się wakacyjne zajęcia dla najmłodszych przygotowane przez gdowskie Centrum Kultury. Dzieci aktywnie spędziły czas, biorąc udział w licznych wycieczkach i zabawach. Odwiedziły m.in. zamek w Wiśniczu, park trampolin, kino, brały udział w grze mobilnej i warsztatach alchemicznych. W tym roku w zajęciach pn. „Wakacje z Centrum Kultury” wzięła udział rekordowa liczba uczestników.
Na interesujące lekcje pod chmurką zaprosiła gdowska Biblioteka. Były gry, zabawy oraz konkurencje sprawnościowe, a przede wszystkim łamigłówki literackie.
Tradycyjnie, jak co roku, świętowano nad Rabą. W sobotę, 5 sierpnia 2023 r. na gdowskim Zarabiu bawiono się razem z B.L.U.E, Chłopcami z Placu Broni, i gwiazdą wieczoru – Afromentalem. Usłyszeć, jak śpiewa Long and Junior oraz Monika Chwajoł, skosztować pysznego podpłomyka z cebulą, zobaczyć piękne występy artystyczne czy zatańczyć pod gwiazdami – motywów przyjścia na gdowskie Zarabie musiało być dużo, bo mimo kapryśnej pogody, wielu skusiło się i przyjechało także w niedzielę do Gdowa.
Mieszkańcy naszej gminy bawili się równie dobrze na festynach organizowanych w poszczególnych sołectwach przez Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotnicze Straże Pożarne, Rady Parafialne i Sołeckie. Wszystkie wydarzenia wspierała Gmina Gdów.
Między 7 a 11 sierpnia hala sportowa w Gdowie na kilka dni zamieniła się w małe miasteczko, w którym funkcjonował bank, redakcja, sklepy, zakłady usługowe i produkcyjne. 125 kolonistów w tydzień poznało ponad 50 różnych zawodów, a za zarobione w ciągu tygodnia „gdowskie grosze” kupowali wymarzone zabawki i upominki. Półkolonię „Małe Miasto Gdów” realizowała Fundacja Plenerownia z Huciska we współpracy z Gminą Gdów i Centrum Kultury w ramach grantu z Fundacji BGK. Dzieci były zachwycone. Rozstać się było bardzo trudno. – Szkoda, że półkolonia się skończyła. Poznałam tu fajnych ludzi, zarobiłam gdowskie grosze i poznałam różne zawody – podsumowała Amelka L., przyszła kosmetyczka. A może dekorator wnętrz? Czas pokaże.
Wakacje były też czasem konkursów. Najpiękniejszy bukiet zielny ziemi gdowskiej zrobiły panie z KGW Fałkowice oraz rodzina Karola i Kacpra Dzióbków, a najładniejszy wieniec dożynkowy panie z Krakuszowic, Bilczyc i Kunic.
Wielu tropicieli przygód zagrało w grę mobilną „Misja uratuj Gdów” na Zarabiu. Inni zwiedzili 6 najważniejszych miejsc w gminie z aplikacją Mrówka. Od niedawna kolejni próbują swoich sił wędrując z QUESTAMI Wyprawy Odkrywców. Czy to między sztuką a życiem w Hucisku, czy też spacerując po 750-letnim Gdowie z rycerzem Zbigniewem.
Maria Jelonek – Bankowicz