Raz w miesiącu, w czwartkowe wieczory spotykają się w pracowni plastycznej w Centrum Kultury w Gdowie. Najczęściej przy herbacie i ciasteczku, omawiają najbliższe wydarzenia, w których można wziąć udział, chwalą się przygotowywanymi indywidualnie wystawami w różnych placówkach.
Grupa artystyczna Gdów-Art, bo o niej mowa, zrzesza miłośników sztuk plastycznych. Zdarzają się też miłośnicy sztuki muzycznej, jak na przykład nieodżałowany Janusz Gajec, który był na każdym spotkaniu i zawsze miał jakieś ciekawe wiadomości: a to że właśnie ukazała się książka o jakimś krakowskim artyście, a to gdzie i kiedy odbędzie się jego najbliższy koncert.
W ostatnim roku grupa spotykała się nie tylko w sprawach organizacyjnych, ale także po to, by wspólnie tworzyć. Miała swoje dwie godziny w miesiącu, więc czasu wystarczało tylko na „wprawki artystyczne”, ale było ciekawie. Każde spotkanie przygotowywała i prowadziła jedna osoba z grupy. W ten sposób powstawały drobne prace jak np.: miseczki ceramiczne, malowane butelki, gipsowe ozdoby świąteczne, pisanki itd. Były też rozmowy pełne pomysłów i inspiracji, stanowiące impuls do organizacji kolejnych wspólnych wystaw.
Każdy z grupy pracuje indywidualnie, prezentuje efekty swoich poczynań. Bywa, że wykorzystuje się powstałe w pracowni drobiazgi do większych działań. Czasem inspiracją są rozmowy, wymiana doświadczeń i tak owocem spotkań stała się wystawa w dworze w Hucisku właśnie pod tytułem „Spotkania”. Grupa dostała zaproszenie od państwa Piotra i Agnieszki Rozwadowskich, właścicieli posiadłości. Było to niecodzienne wydarzenie, bo i miejsce wspaniałe i gospodarze niezwykli. Grupa była bardzo już spragniona spotkania z publicznością, ponieważ dawno nie było wspólnej wystawy. Prace zaprezentowały się pięknie w odrestaurowanych wnętrzach dworskiej piwnicy z przejściem do ogrodu, gdzie też można było się napawać jego pięknem kosztując słodkości. A wszystko to pośród ulotnych dźwięków instrumentu o tajemniczej nazwie szpinet, dotkniętego czarodziejską różdżką, a raczej ręką pani Anny Huszczo, klawesynistki i pianistki, będącej też nauczycielką w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Gdowie w klasie fortepianu.
W tej wspaniałej atmosferze swoje prace zaprezentowali:
Żaneta Bzdyl – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na wydziale rzeźby, kobieta pilot, wielbicielka lotnictwa i zjawisk z nim związanych, która przedstawiła lotnicze kolaże i ceramiczne samoloty.
Oliwia Kurnik – pasjonatka sztuk plastycznych i muzycznych, miłośniczka zwierząt, zaprezentowała ikonę Matki Boskiej, obrazy olejne: Żyd oraz Krajobraz z konikiem.
Anna Radomska – inżynier informatyki. W pokazanych rysunkach połączyła pasje twórcze wspierane pięcioletnią nauką w liceum plastycznym w Nowym Wiśniczu z inżynierską myślą.
Angelika Matras – mieszkanka Tarnawy, absolwentka Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Maluje, rzeźbi i konserwuje zabytki. Na wystawie zaprezentowała obrazy z pogranicza abstrakcji oraz ikony.
Jakub Warchał – mówi o sobie „Kuba grafik”, ponieważ tworzy grafiki i od dziecka rysuje. Z zawodu jest finansistą i pracuje w korporacji. Na wystawie zaprezentował obrazy o tematyce fantastycznej, łącząc digital painting z rysunkiem odręcznym. Inspiracje czerpie z komiksów i książek, które czyta oraz z wydarzeń jakie rozgrywają się w świecie.
Aleksandra Popławska – absolwentka Wydziału Grafiki i Konserwacji Dzieł Sztuki na ASP w Krakowie. Jest miłośniczką natury w wielu aspektach: opiekuje się zwierzętami, roślinami, chętnie przygarnie też ciekawy kamień. Na wystawie dała się poznać jako miłośniczka kotów, prezentując ulotne kocie portrety w złocie.
Natalia Pławecka–Kijewska – mieszka i tworzy w Zagórzanach. Jest absolwentką krakowskiej Szkoły Projektowania Ubioru, a także malarstwa i ilustracji na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie. Studiowała także sztukę ogrodową na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Stąd pasja do pielęgnacji ogrodów i podziw dla piękna stworzenia. Na wystawie pokazała energetyczne obrazy w wyrazistej kolorystyce.
Joanna Nalepa – mieszkanka Krakowa, związana z Centrum Kultury poprzez udział w jury wielu artystycznych konkursów i wystaw. Jest absolwentką polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Instytutu Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Tworzy między innymi kolaże i asamblaże. Tematyką jej prac jest życie i śmierć i ich wzajemne relacje i zależności. Zaprezentowane prace nawiązują do polskiego portretu trumiennego w sposób niezwykle ulotny.
Henryka Poniewierska i Agnieszka Winiarska – panie z gdowskiego HEN HAFT to mama i córka, które założyły wspólną firmę. Szyją stroje ludowe: tradycyjne i stylizowane z różnych regionów Polski. Na wystawie prezentują strój krakowski i lubelski.
Anna Suchoń – gdowianka, absolwentka PLSP w Nowym Wiśniczu oraz Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Zaprezentowała akrylowe portrety osób sobie znanych we wcieleniach postaci z literatury, filmu, historii.
Alicja Sapko – pochodzi z Gdowa, ale mieszka w Wieliczce. Jest wizażystką, a jej pasją jest śpiew gospel, fotografia i malowanie. Na wystawie prezentuje kobiece portrety olejne.
Angelika Czyrnek–Markut – mieszkanka Gdowa, absolwentka Krakowskiej Szkoły Projektowania Ubiorów, laureatka nagrody specjalnej w konkursie sztuki współczesnej Nowa Awangarda. Na wystawie przedstawiła obrazy o tematyce kobiecej.
Marta Patela – rodem z Myślenic, mieszka w Zagórzanach. Tworzy w grupie plastycznej gdowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku od kilku lat. Prezentuje obrazy olejne przedstawiające krajobraz z polskim dworem i dworski ogród, w technice akrylowej.
Zofia i Andrzej Tylkowie tworzą wspólnie rzeźbiąc i malując stylizowane ikony z wizerunkami Madonn i aniołów. Takie też obrazy pokazali na wystawie.
Kolejna ekspozycja grupy artystycznej Gdów–Art, już w październiku w MGOKiS w Dobczycach.
Anna Suchoń