Trudny czas

Gdów, 25 marca 2020 roku

Szanowni Mieszkańcy. W związku z dynamiczną sytuacją związaną z koronawirusem nasza rzeczywistość zmieniła się diametralnie. Na początku marca zdecydowano o zamknięciu uczelni, placówek oświatowych, obiektów sportowych, instytucji kultury i innych budynków użyteczności publicznej. Jako samorząd lokalny dostosowujemy się do wydawanych poleceń i robimy wszystko, aby zagwarantować bezpieczeństwo naszym mieszkańcom. Jesteśmy w stałym kontakcie ze służbami sanitarnymi i instytucjami odpowiedzialnymi za monitorowanie sytuacji. Codziennie odbywają się wideokonferencje władz gmin i powiatu z sanepidem, policją i strażą pożarną. 

Trudny czas, w którym się wszyscy znaleźliśmy dotyka w szczególny sposób tych, którzy stoją na pierwszej linii walki z zagrożeniem – personel medyczny szpitali. Stąd też spontaniczna i błyskawiczna akcja pań z kilkunastu Kół Gospodyń Wiejskich oraz Spółdzielni Socjalnej „Tradycje Regionalne”. Przygotowali oni różnorodne przysmaki i wypieki, które następnie trafiły do Szpitali Specjalistycznych im. Stefana Żeromskiego oraz Józefa Dietla w Krakowie. Produkty dostarczyliśmy wspólnie z wolontariuszami z Wieliczki, którzy również przyłączyli się do apelu o wsparcie placówek medycznych. Serdeczne podziękowania dla naszych Gospodyń i pracowników Spółdzielni, ponieważ liczy się każdy gest solidarności i podziękowania za poświęcenie i ciężką służbę medyków. 

W walkę z koronawirusem czynnie włączyły się także panie posiadające umiejętności krawieckie. W wielu miejscowościach naszej gminy trwa szycie maseczek, które następnie trafią do personelu medycznego. Na chwilę obecną został skrojony materiał, z którego powstanie około 3 000 maseczek ochronnych. 

Obecna sytuacja znacząco utrudnia pracę sklepów, instytucji, banków, placówek pocztowych, przychodni lekarskich i innych. Wprowadzane są różnorodne obostrzenia, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Również Urząd Gminy pozostaje zamknięty dla bezpośredniej obsługi Mieszkańców. Osoby, które muszą skontaktować się z Urzędem powinny zrobić to telefonicznie, za pomocą poczty elektronicznej lub za pomocą skrzynki E-PUAP. Ponadto, przy wejściu do Urzędu Gminy została ustawiona specjalna skrzynka, do której można składać istotne dokumenty (wnioski, podania, druki, prośby i inne sprawy). Dokumenty ze skrzynki – po 48-godzinnej izolacji – są wyjmowane i przekazywane do odpowiednich referatów celem załatwienia spraw. Proszę Państwa o cierpliwość i wyrozumiałość. Realia w jakich się znaleźliśmy są dla wszystkich nowe, dotychczas niespotykane. 

Sytuacja jest bardzo dynamiczna i z dnia na dzień się zmienia. Bardzo proszę, aby na bieżąco sprawdzać informacje pojawiające się w mediach masowych (w telewizji, radiu i internecie) i stosować się do bieżących poleceń służb. Także na stronie internetowej Gminy Gdów publikujemy najważniejsze komunikaty.

Przed nami Święta Wielkanocne. Będą one z pewnością całkiem inne niż wszystkie wcześniejsze. Mieszkańcom życzę tylko i wyłącznie zdrowia, bo jest to wartość w obecnej sytuacji najcenniejsza. 

I jeszcze raz apeluję. W zatrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa musimy zaangażować się wszyscy, bez wyjątku. Dlatego postępowanie każdego z nas musi być zgodne z zaleceniami służb sanitarnych, w poczuciu odpowiedzialności za rodzinę i najbliższych.

Zbigniew Wojas
Wójt Gminy Gdów