Dla uczniów, artystów i sportowców

Gminna Hala Sportowa w Gdowie to obiekt, w którym wiele się dzieje. Przed południem są tam prowadzone lekcje wychowania fizycznego, natomiast w godzinach popołudniowych budynek staje się centrum rozwoju zainteresowań i pasji.

W hali odbywają się zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży organizowane przez kluby sportowe z naszej gminy, korzystają z niego także grupy amatorskie grając w siatkówkę, koszykówkę lub piłkę halową. Ale nie tylko… Ponieważ gospodarzem Gminnej Hali Sportowej jest Centrum Kultury w Gdowie, oczywiście nie może w niej zabraknąć wyjątkowych wydarzeń kulturalnych, festiwali, przeglądów, wystaw, szkoleń.

W ciągu ostatnich pięciu lat w budynku goszczono rozmaite gwiazdy. Jako pierwszy, już w 2017 roku na scenie Gminnej Hali Sportowej wystąpił wspaniały i niezapomniany artysta Zbigniew Wodecki. Z okazji Święta Edukacji Narodowej koncertowali Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz oraz Andrzej Sikorowski i Maja Sikorowska. Z pewnością niezapomniany dla gdowskiej publiczności był spektakl „Skazany na Bluesa” w wykonaniu aktorów Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego w Katowicach, koncert rock-polo Sławomira, który zgromadził rekordową ilość osób, podobnie jak występ Roksany Węgiel, która uświetniła X Jubileuszową Galę Przeglądu Artystycznego Młodzieży Ck-Art.

Gdowska scena gościła również Marka Piekarczyka, który wystąpił w koncercie dedykowanym pracownikom Służby Zdrowia, Violę Brzezińską, Czesława Majewskiego i Janusza Tylmana, Eleni, Skaldów, Krzysztofa Kiljańskiego i Witolda Cisło. Tradycją stały się marcowe koncerty z okazji Dnia Kobiet, na które zaprasza gospodarz naszej gminy, „Spotkania Noworoczne” dla mieszkańców i organizacji pozarządowych. Są też koncerty patriotyczne, podczas których prezentują się między innymi lokalni artyści i grupy działające pod patronatem Centrum Kultury: Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Gminy Gdów, Chór Tutte le Corde, Zespół Małe Zręczyce wraz z kapelą, chór Serenada. Hala jest również miejscem, gdzie spotykają się młodzi artyści biorący udział w przeglądach i festiwalach organizowanych przez CK, np. Festiwalu Piosenek Andrzeja Zielińskiego. Stąd co roku wyrusza Orszak Trzech Króli, odbywają się również przeglądy grup kolędniczych oraz bale karnawałowe. Ale przede wszystkim jest to miejsce do działań sportowych i rekreacyjnych.

Podczas 5 lat funkcjonowania hala służyła zapleczem w postaci infrastruktury, umożliwiając działalność klubom i organizacjom sportowym i pomagając im ją rozwijać. Wspierano działania sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży realizowane przez kluby sportowe z naszej gminy, tj. UKS Gryf Gdów oraz Gdovię Gdów. Rozpoczęto współpracę z siatkarskim klubem Radwansport, Akademią Tańca Gimnastyki i Fitnessu Sportowego. Centrum Kultury w Gdowie było również partnerem lub współorganizatorem rozgrywek sportowych: tenisa stołowego, piłki nożnej oraz konkursów taneczno-gimnastycznych i pokazów tanecznych. W hali sportowej odbywają się zarówno Ogólnopolskie Turnieje Tenisa Stołowego, jak i te z cyklu Grand Prix Gdowa, turnieje halowe Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, halowe turnieje piłki nożnej im. K. Demczuka, mecze ligowe, szkolne igrzyska, konkursy, gale sportu, pokazy samoobrony, sportowe półkolonie dla dzieci i młodzieży. Ostatnio do działalności dołączyli modelarze, organizując Zawody Szybowców Halowych F1N zaliczane do pucharu Polski.

Tutaj dzieje się też dużo dobra, odbywają się turnieje i charytatywne seanse filmowe, zbiórki na rzecz potrzebujących, swoją siedzibę ma sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Od początku w hali działa również kawiarnia „Sport Cafe”, w której po długich i wyczerpujących treningach można odpocząć i złapać oddech.

(A.R.)

Udostępnij: