Z potrzeby serca

W gdowskiej gminie gości około 800 uchodźców, przeważnie kobiet i dzieci. Potrzebne były i nadal są dla nich: żywność, ubrania, środki czystości, ale także dach nad głową, praca i wsparcie psychiczne. Pomóc trzeba również tym, którzy pozostali w swoim kraju. Mieszkańcy gminy w odpowiedzi na potrzeby naszych wschodnich sąsiadów przeprowadzili wiele zbiórek i akcji. – To wszystko z potrzeby serca, nie możemy bezczynnie patrzeć na krzywdę niewinnych ludzi. Chcemy pomóc! – mówili wolontariusze i darczyńcy.

Umiemy się dzielić

Już 27 lutego w Gminnej Hali Sportowej odbyła się zbiórka darów dla Ukrainy. Mobilizacja była ogromna, do pomocy zgłosiło się wiele osób. – To piękny wyraz otwartych serc, szacunku i solidarności – pisali na swoich stronach organizatorzy. W akcję zaangażowali się pracownicy Urzędu Gminy, GOPS, Centrum Kultury w Gdowie, wolontariusze z Centrum Wolontariatu w Podolanach, panie z KGW, strażacy, sołectwa, szkoły, Spółdzielnia Socjalna „Tradycje Regionalne”. Udało się zebrać ogromną ilość darów, między innymi wodę, żywność, koce, ręczniki, śpiwory, ubrania dla dzieci i dorosłych, środki higieny osobistej. Transport dostarczono do Przemyśla, do klasztoru ss. felicjanek.

– Na miejscu trzy samochody zostały rozładowane przez strażaków z naszej gminy oraz kierowców wiozących rzeczy. Siostry felicjanki są Ukrainkami, mają bezpośrednie informacje ze swojego kraju, one także same wożą dary za granicę dla potrzebujących pomocy mieszkańców Ukrainy – relacjonował zastępca wójta Grzegorz Piętak.

W kolejnych dniach uruchomiono w Cichawie gminny magazyn pomocy. Można do niego przywozić uprzednio zewidencjonowane i posegregowane dary ze zbiórek. Zebrane rzeczy są rozdysponowywane w skoordynowany sposób do zgłaszających takie potrzeby, a w przypadku nadwyżki, przekazywane do powiatu. Dary przyjmowane są w godzinach 17 – 20, wtedy też można się skontaktować telefonicznie z osobą obsługującą magazyn na nr 508 513 869.

Kościół, FON i MK 12.31

W niedzielę 27 lutego przed gdowskim kościołem pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny mieszkańcy mogli składać do puszek dobrowolne ofiary na rzecz pomocy dla Ukrainy. W kolejnych dniach przeprowadzono także zbiórkę darów.

Uczestnicy WTZ w Podolanach również włączyli się w pomoc dla Ukrainy. – Nasze prace zostaną wystawione na aukcje. Do tej pory wielu ludzi z dobrym sercem pomagało nam. Teraz my chcemy dać od siebie małą cegiełkę i poprzez przekazanie naszego rękodzieła na licytację okazać solidarność z narodem ukraińskim. Uczestnicy WTZ zorganizowali zbiórkę rzeczy potrzebnych naszym gościom. Do siedziby Fundacji Osób Niepełnosprawnych w Podolanach można przynosić koce, pampersy, środki pierwszej pomocy, naczynia itp. Fundacja przygotowała też dla uchodźców 10 miejsc w swoim budynku.

Gdowska Fundacja MK 12.31 zorganizowała akcję pn. „Pomoc dla Ukrainy i Ukraińców w Gdowie”. Wszystkie potrzebujące osoby otrzymały jedzenie, ubrania, środki higieniczne i lekarstwa, a także informacje o noclegach. W siedzibie fundacji przy ul. Myślenickiej działa też punkt, w którym goście z Ukrainy mogą się zaopatrzyć w żywność i odzież podarowaną przez mieszkańców gminy.

Od strażaków, uczniów i firm

Ochotnicze Straże Pożarne gminy Gdów nie tylko pomagały w załadunkach oraz transporcie darów na Ukrainę, ale również, w odpowiedzi na apel Komendanta Głównego PSP dostarczyły do KP PSP w Wieliczce sprzęt strażacki, który został wysłany stronie ukraińskiej. Niektóre jednostki w swoich miejscowościach organizowały także zbiórki darów dla ludności cywilnej z Ukrainy.

Aktywnie do pomocy włączyły się szkoły z gminy Gdów. Prawie we wszystkich zorganizowano zbiórki i kiermasze na rzecz mieszkańców Ukrainy. Trwa też akcja „Serce w tornistrze”. Poproszono rodziców i uczniów o to, by przynosili tornistry wyposażone w: butelkę wody, soczek w kartoniku, mus w tubce, batonik, opakowanie kredek, zeszyt, kolorowankę, przybory do pisania, małego pluszaka i paczkę chusteczek. Wypełnione tornistry zostały przekazane nowym kolegom i koleżankom z Ukrainy. Dzięki temu każde dziecko zapisane do szkoły otrzymało wyprawkę.

W Szkole Podstawowej w Zręczycach zorganizowano uroczysty apel, na którym powitano 13 dzieci z Ukrainy rozpoczynających edukację w placówce. Powitanie nowych uczniów było połączone z jubileuszem 500 000 odsłon strony internetowej szkoły. Z tej okazji przygotowano wielki tort dla 280 osób. Po wstawieniu na tort flagi Polski i Ukrainy przez dzieci z obydwu krajów, zaproszono na środek uczniów z Ukrainy, którym Katarzyna Szostak – radna gminy Gdów, a jednocześnie przewodnicząca Rady Rodziców, razem z dyrektorem szkoły wręczyli słodki upominek. Obecnie dzieci ukraińskich jest już ponad 20.

Przedsiębiorcy z Gdowa również włączyli się w akcje pomocy dla Ukrainy. Właściciele firm transportowych oraz busów pomogli w przewozie darów do Przemyśla. – Podziękowania serdeczne dla właścicieli busów, którzy udostępnili swoje samochody – napisała Gmina na swojej stronie. Wiele firm przekazuje bezpłatnie swoje produkty, do pomocy włączają się także usługodawcy.

Spotkanie integracyjne

W remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Gdowie odbyło się spotkanie integracyjne dla osób z Ukrainy, które przebywają u naszych rodzin. Z propozycją organizacji spotkania wyszli: Gdowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Koło Gospodyń Wiejskich oraz Ochotnicza Straż Pożarna, a w ich inicjatywę włączyli się inni – samorząd, Komisariat Policji, organizacje społeczne i charytatywne, liderzy lokalni, okoliczni przedsiębiorcy. Nie zabrakło również osób zaangażowanych w pomoc uciekającym z Ukrainy oraz tych, którzy dają im dach nad głową. Organizatorzy spotkania wykazali się niezwykłą gościnnością, a przygotowany poczęstunek i słodkie przekąski sprawiły gościom (w szczególności dzieciom) ogromną radość.

Pakiet praktycznych informacji przedstawili zebranym: zastępca wójta Grzegorz Piętak wraz z pracownikami Urzędu Gminy oraz policjanci z Komisariatu Policji w Gdowie. Pomoc dla uciekających z Ukrainy deklarują i oferują nie tylko nasi mieszkańcy. W spotkaniu uczestniczył również Klaus-Werner Wolker z niemieckiej firmy Hubert Stüken GmbH & Co. KG, która przekazała żywność z długim terminem przydatności, a także środki higieniczne i materiały opatrunkowe (firma ma swoją siedzibę w Rinteln, sąsiaduje z naszym miastem partnerskim Bad Nenndorf). Dary są już dystrybuowane wśród potrzebujących.

W trosce o najmłodszych

Malowanie, rysowanie, wycinanie, sensoryka i muzyka dla smyka – to tylko niektóre z zajęć, jakie Centrum Kultury wspólnie z biblioteką przygotowało dla dzieci z Polski i Ukrainy. Wzięły one udział w spotkaniu „Bawimy się razem”, zorganizowanym 27 marca w Gminnej Hali Sportowej . Była to doskonała forma integracji najmłodszych z obu krajów, a liczne atrakcje okazały się świetną formą spędzenia niedzielnego popołudnia, o czym mogą świadczyć radosne i uśmiechnięte twarze dzieci i rodziców.

Maluchom z Ukrainy Centrum Kultury proponuje udział w Akademii 3- i 4- latka oraz 5- i 6- latka. Zajęcia ogólnorozwojowe, plastyczne i ruchowe będą się odbywały codziennie w godz. 9.00 – 12.00. Dzieci będą mogły w nich uczestniczyć samodzielnie lub w obecności swoich opiekunów. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej www.ck.gdow.pl, zapisy pod nr tel. 512 186 807.

(A.R,M.G)

Perszotraweńsk dziękuje

Chciałabym podziękować w imieniu wszystkich obywateli Perszotraweńska władzom gminy Gdów za inicjatywę oraz organizację pomocy humanitarnej dla naszej miejscowości. My wszyscy na czele z merem Perszotraweńska Ivanem Tsymbalukiem oraz księdzem proboszczem Janem Podobińskim dziękujemy mieszkańcom Gdowa za każdy dar, za każdą pomoc, za wasze wielkie serca. Trudno mi dobrać wyrazy wdzięczności, ponieważ wy pokazaliście w czynach, co to znaczy „solidarność”, „miłość braterska” oraz „godność ludzka”.

Tak się stało, że Ukraina została zaatakowana przez Rosję zupełnie nagle i niespodziewanie. (…)
Teraz już dla obywateli Ukrainy nie ma pojęcia „czwartek” albo „niedziela”, zatarły się granice czasowe. Od chwili rozpoczęcia wojny pojawiło się nowe pojęcie: „dziś jest kolejny dzień wojny”. Kiedy piszę teraz ten artykuł i jest 7 marca 2022 roku, lecz dla mnie i jeszcze dla kikudziesięciu milionów ludzi to jest „12 dzień wojny”.

W tej wyjątkowej sytuacji szczególnie cenimy każdy gest pomocy i wsparcia. Widziałam uśmiechy na twarzach rodziców, którzy odbierali jedzenie oraz inne artykuły dla dzieci. Słyszałam podziękowania od mieszkańców, którzy mogli dostać żywność oraz ubrania. To do was, moi drodzy, są skierowane te wszystkie podziękowania i uśmiechy, to dzięki wam ludzie mogli uzyskać tak potrzebne oraz niezbędne dla nich rzeczy. Oprócz podziękowań ludzie pamiętają o swoich dobroczyńcach w modlitwach, a szczególnie nasza wspólnota parafialna modli się codziennie za was i za wasze rodziny. Nigdy nie zapomnimy tych dobrodziejstw, zawsze będziemy pamiętać wasze wsparcie, które jest bezcenne. Dodam, że Ukraina dzielnie walczyła, walczy i będzie walczyć, ale z braterskim wsparciem całej Polski oraz z pomocą innych krajów zwycięży o wiele szybciej.

Na koniec tylko chcę dodać cytat naszego bohatera, naszego lidera — prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego: „Życie zwycięży śmierć, a światło zwycięży ciemność”. Jestem pewna, że z Bożą pomocą tak będzie i na Ukrainie oraz w naszych sercach zapanuje pokój.

Teresa Ulianytska

Udostępnij: