Wprawdzie dokładna data założenia Gdowa pozostaje nieznana, jednak pierwsza źródłowa wzmianka o miejscowości pochodzi z roku 1272 r. (odnotowana jest informacja o rycerzu Zbigniewie z Gdowa, najprawdopodobniej Szreniawicie). Jeżeli wówczas „wszystko się zaczęło”, to w tym roku śmiało można świętować 750-lecie lokacji. Rocznica zacna, stąd obchody zapowiadają się wyjątkowo hucznie, uroczyście i w rozmaitych formach.
Dwudniowa impreza na Zarabiu, dożynki, teatr, wystawa zdjęć retro, a nawet rywalizacja w grze mobilnej, lekkoatletyce i tenisie stołowym – to tylko niektóre z wydarzeń towarzyszących rocznicowym obchodom. Część z nich już się odbyła, ale organizatorzy zapraszają na kolejne.
Była „Zemsta” i ratowanie Gdowa…
Obchody zainaugurowało przedstawienie „Zemsty” w wykonaniu dobczyckiego „Teatru pod Zamkiem”. 24 kwietnia sala widowiskowa Centrum Kultury w Gdowie wypełniła się po brzegi, a przedstawienie wprawiło w zachwyt publiczność, która gromkimi brawami nagrodziła grę aktorów. Na zakończenie wszystkim artystom, koordynatorce Danucie Kasprzyk i reżyserce Magdalenie Sokołowskiej-Gawrońskiej wręczono kwiaty, a gratulacje, podziękowania i słowa uznania przekazał wójt Zbigniew Wojas oraz Poseł na Sejm RP Władysław Kosiniak-Kamysz.
Gdowskie Centrum Kultury było także gospodarzem wystawy zdjęć retro, przedstawiającej m.in. gdowskie mamy z XX wieku. Jej otwarcie dokładnie w Dniu Matki było świetnym prezentem dla mam, podobnie jak recital Pawła Zyguckiego „Wiosenne marzenia”. Tradycyjnie w tym dniu najmłodsi odebrali nagrody w konkursie „Laurka dla mojej mamy, laurka dla mojego taty”.
Okazuje się, że lokację można uczcić także na sportowo, co udowodnił Gminny Szkolny Związek Sportowy w Gdowie organizując piknik lekkoatletyczny dla klas IV-VIII.
Z kolei UKS Gryf Gdów zaprosił 19 czerwca do hali sportowej kibiców tenisa stołowego na IV Grand Prix Gdowa. Na pierwszych miejscach w poszczególnych kategoriach uplasowali się: Julia Szostak, Jakub Głuch, Mateusz Wiśniewski, Szymon Piecowski i Volodimir Burylow.
Na powitanie lata, dzieci ze szkół w Gdowie i Niegowici zagrały w grę mobilną o nazwie „Misja: uratuj Gdów”. Z telefonem w ręku odkrywały uroki Zarabia odpowiadając jednocześnie z pomocą aplikacji na pytania związane z historią Gdowa, jego mieszkańcami i atrakcjami. Taka forma przekazania wiedzy niewątpliwie przypadła do gustu najmłodszym. Była także jednym z zadań projektu realizowanego przez Centrum Kultury. W podobny sposób informacje miejscach i wydarzenia sprzed lat stara się przekazać młodemu pokoleniu gdowska biblioteka, organizując gry terenowe uliczkami Gdowa.
Będzie korowód, dożynki i mural
To 6 i 7 sierpnia odbędą się jednak główne wydarzenia obchodów. Na wakacyjnej imprezie w plenerze będzie można m.in. zobaczyć wystawę archiwalnych zdjęć. Organizatorzy planują także w niedzielę 7 sierpnia wspólny korowód władz samorządowych, przedstawicieli organizacji działających w gminie oraz mieszkańców, zakończony lekcją historii i ostatecznym, symbolicznym oczywiście, przekazaniem aktu lokacji przez rycerza Zbigniewa, bez którego nie byłoby dzisiejszego Gdowa na mapie Polski.
Na 28 sierpnia zaplanowano kolejne duże wydarzenie sportowe na Zarabiu, natomiast, 11 września odbędą się tam dożynki – święto dziękczynne za ukończenie żniw i prac polowych, podczas którego będzie można skosztować m.in. podpłomyka plebańskiego.
Organizatorzy zadbają, by pamięć o tych wydarzeniach przetrwała. Będzie to możliwe dzięki okolicznościowemu muralowi, namalowanemu w Gdowie. Prace według projektu pana Jakuba Warchała wykonają członkowie z grupy artystycznej Gdów–Art. Zostaną wybite także okolicznościowe medale, a dzieci będą zaproszone do udziału w konkursie plastycznym „Jubileuszowa pocztówka z Gdowa”.
A wszystko to dla uczczenia tak ważnego, historycznego wydarzenia, jakim jest 750-lecie lokacji Gdowa.
Maria Jelonek-Bankowicz