Wszystkim, którzy w wakacje zatęsknią za dobrą książką przypominamy, że biblioteka jest czynna nie tylko od poniedziałku do piątku, ale również w każdą pierwszą sobotę miesiąca (od 9 do 13).
Jedną z propozycji przygotowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną na świętowanie 750 rocznicy lokacji Gdowa jest gra terenowa pt. „Na tropie historii. Gdów wczoraj i dziś” Autorką gry jest Anna Stalmach. – Zabawa jest adresowana do uczniów szkół podstawowych, którzy chcą poznać, jak wyglądał Gdów w przeszłości. W pierwszej kolejności młodzi odkrywcy muszą zdobyć ukrytą mapę, a następnie kierując się wskazówkami na planie poznają, jak wyglądał niegdyś Gdów – dawne ulice, budowle, miejsca. Wyzwania (zadania) ukryte są w różnych budynkach i miejscach. Dzięki temu uczniowie mogą przekonać się, jak wiele zmieniło się w ciągu lat – opowiada autorka. Obecnie części z obiektów uwiecznionych na archiwalnych fotografiach już nie ma, a inne pełnią całkowicie inne funkcje niż wcześniej. Na trasie uczestnicy odwiedzają m.in. siedzibę obecnego Urzędu Gminy, spacerują po „rajszuli” (czyli rynku i jego okolicach), oglądają archiwalne fotografie i próbują sobie wyobrazić karczmy mieszczące się w centrum Gdowa, porównują dawną (na zdjęciu) i obecną (w rzeczywistości) siedzibę Liceum i podziwiają wiele innych interesujących miejsc. Jakie jest zaskoczenie uczniów, kiedy przekonują się np. że w obecnym Komisariacie Policji mieściła się wcześniej apteka, w budynku Krakowskiego Banku Spółdzielczego była pierwsza remiza OSP i biblioteka, a w siedzibie, gdzie stacjonuje Pogotowie Ratunkowe była łaźnia i porodówka – mówi Elżbieta Matuszyk.
Ogromne zainteresowanie odkrywaniem dawnego Gdowa sprawiło, że Gminna Biblioteka Publiczna postanowiła pójść krok dalej. Stąd pomysł na przygotowanie materiałów do wystawy pn. „Gdów – wczoraj, dziś i…. jutro”. O co chodzi? – Obecnie, w roku 750-lecia powstania miejscowości zamierzamy stworzyć bazę zdjęć teraźniejszego Gdowa i jego mieszkańców, którą będzie można wykorzystać np. za 50 lat tworząc wystawę plenerową z okazji… 800-lecia lokacji Gdowa – informuje Małgorzata Król. – Pomysł jest banalnie prosty. Odwiedzamy miejsca uwiecznione na biało-czarnych fotografiach, wykonujemy pamiątkowe zdjęcia wzorując się na archiwalnych. Trafią one do kapsuły czasu i będą czekały 50 lat na swoją ponowną prezentację w dużym formacie – zachęca Maciej Gibała, p.o. dyrektora biblioteki, która ma dla mieszkańców także wiele innych, interesujących propozycji na co dzień.
W tym roku, po raz pierwszy, książnica weźmie udział w projekcie „Mała książka – wielki człowiek”. Dzięki temu pozyska „Wyprawki Czytelnicze” wspierające rozwój dzieci, inspirujące je do działania, rozwijające wyobraźnię i kreatywność maluchów. Każde dziecko w wieku przedszkolnym (4-6 lat), które odwiedzi bibliotekę otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze czytanki dla…” – starannie dobrany zestaw utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych, zarówno klasycznych, jak i współczesnych. W gronie autorów znajdziemy m.in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego czy Hannę Januszewską. W skład wyprawki wchodzi też broszura dla rodziców „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” – praktyczny poradnik o korzyściach wypływających z codziennego czytania dziecku i odwiedzania z nim biblioteki. Dzięki broszurze rodzice dowiedzą się, dlaczego literatura pełni tak ważną rolę w zrównoważonym, zdrowym rozwoju dziecka, znajdą też wiele czytelniczych porad i inspiracji. Dzieci ucieszą się zapewne z pięknej Karty Małego Czytelnika do zbierania naklejek za wypożyczone książki. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.
Do dzieci kierowany był także projekt „Stwórz sobie królową” realizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną wspólnie z krakowską Fundacją „Burza Mózgów”. Inspiracją do działań była książka pt. „Poczet Królowych Polskich” Anny Kaszuby-Dębskiej. Podczas warsztatów autorka, malarka, graficzka i ilustratorka poszerzyła wiedzę dzieci na temat polskich władczyń, które związane są z Krakowem i Wawelem. W wyjątkowo kolorowych warsztatach, pełnych barwnych wątków historycznych o Królowych Polskich oraz artystycznych wyzwań uczestniczyli uczniowie ze Szkół Podstawowych z Gdowa i Niegowici.
Wszystkim, którzy w wakacje zatęsknią za dobrą książką przypominamy, że biblioteka jest czynna nie tylko od poniedziałku do piątku, ale również w każdą pierwszą sobotę miesiąca (od 9 do 13).
Użytkownikom Facebooka polecamy profil Gminnej Biblioteki Publicznej w Gdowie. Śledźcie na bieżąco, jak wiele się tam dzieje.
(M.G.)