Biblioteka jest dla wszystkich. Chętnie odwiedzają ją przedszkolaki, aby wypożyczyć ulubione baśnie i bajki, uczniowie szukający lektur szkolnych i interesujących opowiadań, studenci przygotowujący się do zajęć na uczelni. Gros czytelników to dorośli i seniorzy, którzy sięgają po książki nie z musu, ale wyłącznie dla przyjemności. Oni najczęściej szukają powieści, literatury faktu, a jeszcze inni chętnie zagłębiają się w fantastyce, dramatach, autobiografiach, kryminałach… Dziś zaglądamy do Gminnej Biblioteki Publicznej w Gdowie, w której działo się i dzieje nadal bardzo wiele.
Bohaterowie wyszli na świat
To tytuł cyklu bezpłatnych letnich zajęć dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy z pewnością nie mogli narzekać na nudę, a spotkania z postaciami literackimi okazały się fantastyczną zabawą. Bohaterem pierwszego spotkania był siedmioletni chłopiec, który marzy o wstąpieniu w szeregi straży pożarnej (z książki Czesława Janczarskiego pt. „Jak Wojtek został strażakiem”). Zajęcia odbyły się w remizie OSP Gdów. Potem przyszła kolej na spotkanie z dziećmi z Bullerbyn z książki Astrid Lindgren oraz z Pippi Langstrump Pojawił się też Robinson Crusoe.
Ponad 1100 nowości
W tym roku Gminna Biblioteka Publiczna w Gdowie po raz kolejny pozyskała dofinansowanie na zakup nowych książek. Fundusze pochodzą z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Ponadto, zakupy były realizowane z dotacji z Gminy Gdów. – Księgozbiór był sukcesywnie uzupełniany od wiosny do jesieni, a przy składaniu zamówień braliśmy pod uwagę przede wszystkim gusta i propozycje naszych czytelników – mówi Małgorzata Król. – Łącznie na regały biblioteki w Gdowie i jej filii w Niegowici trafiło ponad 1100 nowych książek o wartości około 30 000 zł – dodaje.
Biblioteka Przyjazna Dzieciom
O tym, że gdowska biblioteka stawia bardzo mocno na młodych czytelników, nie trzeba przekonywać nikogo. Działania te dostrzegł portal internetowy „Przystanek Rodzinka”, który uhonorował naszą książnicę tytułem „Biblioteka Przyjazna Dzieciom” – mówi Elżbieta Matuszyk. Tym samym stała się ona jedną z niespełna 200 instytucji z całej Polski, w których promowana jest idea aktywnej lektury z dzieckiem, organizowane są interesujące wydarzenia dla przedszkolaków i uczniów, w których książka i autorzy są ich bohaterami, stworzona jest przestrzeń przyjazna do spotkań ludzi zaangażowanych w czytelnictwo z dziećmi i młodymi ludźmi – dodaje.
Narodowe Czytanie
Mickiewiczowskie „Ballady i romanse” – w 200. rocznicę powstania – zostały ogłoszone tegoroczną lekturą Narodowego Czytania – mówi Maciej Gibała. – Gminna Biblioteka również włączyła się do ogólnopolskiej akcji. Ponadto, do udziału zaprosiła czytelników oraz wspaniałych przyjaciół, którzy przeczytali wybrane utwory, a następnie nagrania trafiły do internetu – dodaje. Utwory czytano w zajeździe Szałas, w Kuter Porcie w Nieznanowicach, koło kapliczki na Skotnicy w Zręczycach, nad Rabą w Fałkowicach. Na finał pani Alina Chechelska – gdowianka, aktorka Teatru Śląskiego zaprezentowała wiersz pt. „Do M***”.
W przyszłym roku czas na pozytywizm – czytać będziemy wspólnie powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.
Noc w bibliotece
Gminna Biblioteka Publiczna również przystąpiła do ogólnopolskiej akcji, która w tym roku odbywała się pod hasłem „To się musi powieść”. To był niezwykły wieczór – tajemniczy (momentami nawet upiorny i pełen grozy), ale przede wszystkim kolorowy, magiczny, twórczy i wesoły. Głównym bohaterem naszego nocnego spotkania był Radek Szkaradek – chłopiec z głową pełną szalonych pomysłów, tryskający energią od rana do wieczora – mówi Anna Stalmach. Na ten wyjątkowy wieczór Biblioteka przygotowała całą gamę atrakcji – od tajemniczej wyprawy po zakamarkach biblioteki w poszukiwaniu ukrytych skarbów po różnorodne gry, zabawy i spotkania z bohaterami literackimi. Bardzo pozytywnie zaskoczyła organizatorów frekwencja. Listy uczestników zapełniły się błyskawicznie.
Dzień bajkowych postaci
5 listopada obchodzone jest jedno z najsympatyczniejszych świąt – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji odbyło się spotkanie z dziećmi z Przedszkola Samorządowego w Szczytnikach. Panie bibliotekarki przygotowały dla najmłodszych mnóstwo atrakcji. Anna The Old Piernik i Margaret The King wspólnie z przedszkolakami przeniosły się do bajkowych krain, w których spotkały m.in. Czerwonego Kapturka, Harrego Pottera, Smoka Wawelskiego, Pszczółkę Maję, Boba Budowniczego oraz liczne grono księżniczek, królowych, czarodziejek, piratów, wilków, biedronek, tygrysków… Wszyscy świetnie się bawili, a miłe wspomnienia ze wspólnego świętowania pozostaną w pamięci na długi czas.
Mała Książka – Wielki Człowiek
Gminna Biblioteka Publiczna w Gdowie po raz pierwszy bierze w ogólnopolskiej kampanii pn. „Mała książka – wielki człowiek” (to projekt realizowany przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Dzięki temu każde dziecko w wieku przedszkolnym (4-6 lat), które odwiedzi bibliotekę, otrzyma w prezencie „wyprawkę czytelnika”. Nowością są wyprawki w wersji ukraińskiej.
Gminna Biblioteka Publiczna w liczbach
Sieć bibliotek w Gminie Gdów tworzą Biblioteka w Gdowie i Filia Biblioteczna w Niegowici. Na dzień 30 września 2022 r. w bibliotekach zarejestrowanych było 1762 czytelników: 1472 w Gdowie i 290 w filii w Niegowici. Po trzech kwartałach 2022 r. liczba wypożyczeń w bibliotekach wyniosła ogółem około 25 000 pozycji. Czytelnicy odwiedzili biblioteki około 9 500 razy. Ponadto, odbyło się 38 lekcji bibliotecznych, wycieczek do bibliotek i dyskusji nad książką, w których brało udział ponad 1100 dzieci z przedszkoli w Gdowie, Szczytnikach, Niegowici i Nieznanowicach, gdowskiej Akademii Małego Człowieka oraz uczniów Szkół Podstawowych w Gdowie i Niegowici.
(MG)